Noví tvůrci – díl 39: kouzelné lucerny, čokolády s posláním a porcelánové šperky

Drátkování Korálkování (profil)
Umění

Každé srdce je nejdříve potřeba pevně spoutat drátkem. Uzavřít jej ze všech stran do okovů. Aby se mohla naplno projevit jeho krása, je totiž naprosto nezbytné, aby vynikl krásný symetrický tvar. Teprve potom mu lze dodat život s pomocí korálků a jiných kamínků, což srdce rozzáří, jako nikdy předtím. A potom vznikají krásné dekorace, které vyrábí autorka vystupující pod značkou Drátkování Korálkování Simča a ukazuje nám, že srdíčka nemusí být jen plyšová nebo vyrobená z květin. Výsledný výrobek pak vypadá, jako by opravdu rozkvetl do krásy. Srdíčko s kamínky pak může sloužit jako nádherná dekorace.
SarkaS porcelán (profil)
Domov & Zahrada, Šperky, Umění

Každé otevření pece je pro tvůrce keramiky překvapením. Nezáleží na tom, kolik máte zkušeností, jak všechno připravíte, před vytažením výrobků z pece si nikdy nemůžete být na sto procent jistí, jak výsledek bude vypadat. O to větší radost pak má tvůrkyně SarkaS porcelán, když po otevření dvířek objeví perfektní produkt. To napětí autorky je dané především tím, že se nebojí experimentovat a každý kus je unikátním dílem různých tvarů a velikostí. Stěžejní nabídku tvoří drobné keramické šperky, někdy jsou pak zdobené kovem a vždy mají nepřehlédnutelný design. Jeho majitelka tak bude středem pozornosti. Základem úspěchu výroby je dechberoucí bílý karlovarský porcelán, který poslouží skvěle nejen při tvorbě náušnic nebo přívěsků, ale třeba jako materiál pro slánky ve tvaru polštářků, dóziček nebo váz.
Vánoční lucerničky – tradiční osvětlení stromečku – DAMAPEK, s.r.o. (profil)
Domov & Zahrada

Recept na vánoční atmosféru je dlouhým seznamem ingrediencí a složitých postupů. A chce to šikovného kuchaře. Úspěšnému výsledku totiž předchází řada složitých kroků a detailních pokynů, které je třeba dodržet. A jednou z nezbytných přísad je stromeček a jeho zdobení. Baňky, řetězy, hvězda na špičku. To vše je jasné. Ale co světýlka? Mohou být obyčejná nebo neobyčejná, jak nám chtějí ukázat tvůrci z firmy DAMAPEK, která představuje svoji značku Vánoční lucerničky. Nabízí světelný řetěz s napájecím adaptérem, který používá LED žárovky. Jedná se o modernizované tradiční výrobky. Historie se píše až do roku 1968, ale jejich rod byl na neuvěřitelných třicet let přerušen. Teď jsou tu znovu, v plné kráse a úctě k jejich historii.
MANA čokoládovna Krásná Lípa, sociální podnik (profil)
Jídlo a pití, Poskytování služeb

Kouzla a zázraky. Nic menšího není třeba k tomu, aby vznikly nejlepší čokoládové bonbóny minimálně ve Šluknovském výběžku. Lahodná hnědá hmota se dostává pod vařečky šikovných tvůrců sociálního podniku MANA čokoládovna Krásná Lípa ze všech koutů světa. A že výroba čokolády může být i zážitek? Jednoduše navštivte prodejnu v Krásné Lípě a za sklem můžete fascinovaně sledovat, jak z čokolády výsledné bonbóny vznikají. Výsledek je pak zabalený do ručně vyráběného papíru, někdy posypaný ovocem, jindy jako tabulky čokolády, ale vždy lahodný na první kousnutí. Součástí nabídky firmy je dokonce i vlastní dílna, kde si mohou zájemci a milovníci čokolády odlít svoji vlastní čokoládu, která bude chutnat neskutečně v porovnání s tou, již můžete koupit v obchodě. To vše navíc dělají odpovědně a nabízí pracovní místa i těm, kteří jsou na trhu práce značně znevýhodnění.
Sklářská dílna Košler (profil)
Domov & Zahrada, Šperky, Umění

Sklovina roztavená nad sklářským kahanem umožňuje popustit uzdu fantazii a dát vzniknout výtvorům všech myslitelných tvarů, barev a velikostí. Nemusíte ale koukat pouze na výsledek. Tvůrce ze Sklářské dílny Košler Vám totiž nabízí šanci se vzniku některého výrobku zúčastnit a odnést si jej domů. Když zrovna nehostí žádného návštěvníka, tak má autor plné ruce práce s tvořením figurek, náhrdelníků nebo přívěsků, které si užívají každý moment na slunečním světle. Získáte tak nádherný šperk, například ve tvaru lišky spokojeně stočené do klubíčka.